Ukraina chce przeprowadzić ekshumacje polskich ofiar w Hucie Pieniackiej

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ukraina planuje ekshumacje polskich ofiar tragedii w Hucie Pieniackiej, by ustalić dokładną liczbę ludzi, którzy w niej zginęli – doniosła we wtorek ukraińska redakcja Radia Swoboda, z powołaniem na sekretarza ukraińskiej komisji ds. upamiętnień Swiatosława Szeremetę.

Według strony ukraińskiej w Polsce podaje się zawyżone dane odnośnie liczby ofiar w Hucie Pieniackiej. Ukraińscy historycy twierdzą, że zginęło tam ponad 200 osób – informuje Radio Swoboda. Śledztwo IPN w Krakowie wykazało, że zginęło wówczas ok. 850 osób.

„Planujemy przeprowadzenie badań w tym roku. Według informacji od miejscowej ludności oraz z badań ukraińskich historyków pomnik w Hucie Pieniackiej stoi w symbolicznym miejscu. Szczątki mogą znajdować się w odległości 100-200 metrów od niego. Jednoznacznie będzie tam mniejsza liczba ofiar, niż utrzymuje strona polska” – powiedział Szeremeta w rozmowie z radiostacją.

Według Radio Swoboda pozwolenie na przeprowadzenie prac ekshumacyjnych w Hucie Pieniackiej wydało 4 lutego ministerstwo kultury Ukrainy.

Szeremeta: Ofiar wydarzeń w Hucie Pieniackiej jest o wiele mniej

Ekshumacje polskich ofiar zbrodni w Hucie Pieniackiej nie są na razie planowane, jednak w tym roku mogą być przeprowadzone badania, by ustalić liczbę ludzi, którzy w niej zginęli – powiedział we wtorek PAP sekretarz ukraińskiej komisji międzyresortowej ds. upamiętnień Swiatosław Szeremeta.

„Niewykluczone, że w tym roku zostaną przeprowadzone prace badawczo-poszukiwawcze na terytorium byłej wsi Huta Pieniacka, pod pomnikiem (ofiar), by albo potwierdzić czy sprostować symboliczność tego pomnika i aby policzyć realną liczbę ofiar” – wyjaśnił w rozmowie telefonicznej.

Szeremeta powiedział, że według ukraińskich historyków ofiar wydarzeń w Hucie Pieniackiej jest o wiele mniej, niż utrzymuje strona polska. „Sądzę, że jest ich o wiele mniej, niż to, co napisano na pomniku, i mniej, niż twierdzi polski Instytut Pamięci Narodowej” – podkreślił.

Wcześniej we wtorek media podały, że Ukraina planuje ekshumacje polskich ofiar tragedii w Hucie Pieniackiej, by ustalić dokładną liczbę ludzi, którzy w niej zginęli. Informowała o tym ukraińska redakcja Radia Swoboda, powołując się na Szeremetę.

Źródło: Interia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *