Pomnik Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA w Ługańsku

Pomnik Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA w Ługańsku – data odsłonięcia 8 maja 2010

Pomnik Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA – pomnik znajdujący się w Ługańsku na Ukrainie, upamiętniający osoby zamordowane przez OUN-UPA. Powstał w roku 2010 z inicjatywy lokalnego posła Arsena Klinczewa przy współpracy z Partią Regionów.

Pomnik przedstawia rodzinę: związaną kobietę-matkę z zamkniętymi oczami, przerażone dziecko i mężczyznę chroniącego swoją rodzinę[1]. W górnej części rzeźby znajduje się napis: Prawda nie powinna zostać zapomniana. W dolnej: Ku pamięci ofiar nacjonalizmu i faszyzmu. Ludziom Ługańska którzy zginęli z rąk nacjonalistów z OUN-UPA. Na samym dole znajduje się niekompletna lista mieszkańców miasta, którzy padli ofiarą ukraińskich nacjonalistów.

Pomysłodawcą budowy pomnika był lokalny deputowany miasta, Arsen Klinczewa, którego zdaniem pomnik jest potrzebny, aby każdy mógł uświadomić sobie zbrodnie popełnione przez OUN i UPA, organizacje które według niego działały w bardziej bestialski sposób niż faszyści[2]. Klinczew w następujący sposób opisywał przewidywane funkcje pomnika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *